Dieta i odchudzanie - dieta-dla-cukrzykow

Dieta dla cukrzyków

dieta-odchudzanie.com


dieta dla cukrzyków - informacje ogólne

cukrzyca, zaliczana do grupy chorób metabolicznych, wiąże się z podwyższonym poziomem glukozy we krwi – hiperglikemią oraz zaburzeniami działania insuliny. Często chorobie towarzyszy otyłość. Dlatego niezbędna jest odpowiednia dieta, normująca poziom cukru oraz obniżająca wagę ciała. W tym celu należy konsultować się z lekarzem oraz diabetologiem. Nie można ustalać diety na własną rękę, zwłaszcza takiej, której zadaniem jest redukcja masy ciała. Ze względów zdrowotnych wszelkie decyzje powinny być podejmowane za zgodą specjalisty oraz pod jego nadzorem. dieta-dla-cukrzykow-3W przypadku cukrzycy insulinozależnej konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad, np. spożywania posiłków o stałych porach dnia (by utrzymywać w normie poziom glukozy) o określonej wartości kalorycznej. Ostatni posiłek należy spożyć na krótko przed snem. Dzięki temu poziom glukozy w nocy nie obniży się drastycznie (hipoglikemia). Jeżeli planowany jest zwiększony wysiłek fizyczny, dawka kaloryczna musi być większa (np. dodatkowy posiłek). Zaleca się, by osoby z cukrzycą insulinozależną nosiły przy sobie (by ustrzec się hipoglikemii) np. słodki napój, kanapkę, cukierki, batonik, kostkę cukru itp. Ilość posiłków normowana jest częstotliwością wstrzyknięć insuliny.

W diecie przeznaczonej dla diabetyków uwzględnia się węglowodany i błonnik, słodycze powinno się eliminować, a tłuszcze zwierzęce zastąpić roślinnymi. Można jeść chude mięso
i ryby (nietłuste) np. dorsz, flądra. Jeśli pacjent nie ma problemu z nadwagą, dozwolone są tłuste ryby: makrela wędzona, karp itp. Warzywa i owoce (te o mniejszej zawartości cukru np. grejpfruty, maliny, truskawki) są jak najbardziej wskazane. Słodkie soki owocowe należy rozcieńczać. Należy unikać potraw smażonych, lepiej przyrządzać dania gotowane, duszone lub pieczone (bez tłuszczu), nie pić alkoholu (może być przyczyną hipoglikemii), ograniczyć spożycie kawy. Warto też być aktywnym fizycznie, co skutecznie zwalcza otyłość i poprawia samopoczucie.


Lista tematów: